Kim jest toksyczny pracodawca?

Kim jest toksyczny pracodawca?

W pracy często dochodzi do przemocy w relacji pracodawca-pracownik i zazwyczaj od pracodawcy ona wypływa. Wtedy spokojnie możemy powiedzieć, że mamy do czynienia z toksycznym pracodawcą, który nie tylko nie wywiązuje się ze swojego obowiązku i nie zapewnia nam bezpiecznego miejsca pracy, ale do tego wykorzystuje przewagę, jaką ma nad nami z powodu piastowanego przez siebie stanowiska.

Narzędzia przemocy stosowane przez pracodawcę

Wbrew pozorom to nie pieniądze są dla nas najważniejszym, co daje nam praca. Znacznie bardziej zależy nam na poczuciu stabilności. To ono motywuje nas do pozostawania w pracy, która nam szkodzi. I to właśnie wykorzystuje najczęściej toksyczny pracodawca.

Bo najczęściej ścina się nam wynagrodzenia, pomiata się nami i daje się nam bezsensowne i niepotrzebne zadania do wykonania właśnie w narracji, że jeśli się nie zgodzimy, daną pracę stracimy. Toksyczni pracodawcy świetnie zdają sobie sprawę z tego, jak ważna jest dla nas stabilność, bez skrupułów grają więc na niej, aby osiągnąć swoje cele lub żeby zabawić się naszym kosztem.

Toksyczny pracodawca motywuje naszych współpracowników

Co się dzieje, kiedy nasz zespół widzi, że można nami pomiatać? Robi to samo, bo czuje się bezkarnie.

To dotyczy nie tylko sytuacji, gdy jesteśmy jedyną ofiarą wśród pracowników, ale także wtedy, gdy nasz szef terroryzuje wszystkich. Wtedy najczęściej zespół wybiera najsłabszą osobę, która nie potrafi albo nie chce odpowiadać agresją na agresję. Siłą rzeczy w takiej sytuacji nasz szef nie będzie reagować, bo to on jest bezpośrednią przyczyną takiego stanu rzeczy. Wtedy powoli stajemy się cieniami samych siebie i niejako podporządkowujemy się panującej modzie na gnębienie nas, tylko dlatego, że boimy się stracić pracę i zaczynać wszystko od nowa.

Kto staje się ofiarą najczęściej?

Najłatwiejszymi ofiarami są, wbrew pozorom, ludzie młodzi, którzy nie mają jeszcze pojęcia, jak mogą bronić się przed toksycznym pracodawcą i nie mają jeszcze wsparcia w nowej firmie. Oprócz tego często obrywa się osobom płci przeciwnej niż szef, rzadziej osobom tej samej płci, głównie gdy pracownicy wydają się szefowi lepsi, mądrzejsi albo potencjalnie zagrażający jego pozycji.

Toksyczny szef będzie bardziej skory do terroryzowania swoich pracowników, gdy jego firma będzie monopolistą na rynku albo będzie jedną z najpopularniejszych marek na nim. Wtedy będzie czuł się bezkarnie, bo będzie miał świadomość, że jego pracownicy nie mają dokąd uciec.

Więcej artykułów dotyczących porad związanych z pracą, a także ze zdrowym stylem życia znajdziesz w serwisie https://www.popieram.pl/.