Nierejestrowana działalność gospodarcza – co warto o niej wiedzieć?

Nierejestrowana działalność gospodarcza – co warto o niej wiedzieć?

Działalność gospodarcza nierejestrowana to sposób na sprawdzenie swojego pomysłu na biznes. Prowadzenie firmy bez rejestracji jest możliwe pod określonymi warunkami. Jest to jednak dobry wybór dla wszystkich, którzy chcą spróbować swoich sił jako przedsiębiorcy.

Założenie własnej firmy to marzenie wielu z nas. Niestety wiąże się to z ryzykiem niepowodzenia. W końcu nie mamy pewności czy nasz biznes pozwoli nam zarobić np. na składki ZUS. Od kilku lat mamy możliwość skorzystać z działalności nierejestrowanej. Mamy także dostępne liczne ulgi dla początkujących przedsiębiorców, które ułatwiają rozwój firmy. Działalność ta nie wymaga rejestracji w CEIDG. Dzięki temu nie musimy płacić składek ZUS. Podatki możemy rozliczać w zeznaniu rocznym. Zatem nie ma konieczności odprowadzania comiesięcznych zaliczek na podatek dochodowy. Nie musimy również płacić podatku VAT. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich branż. W niektórych zawodach konieczne będzie opłacenie VAT-u.

Działalność nierejestrowana to najprościej mówiąc firma na próbę. Możemy zobaczyć czy nasz pomysł na biznes ma szansę odnieść sukces. Z tego rozwiązania może skorzystać każdy kto w ciągu ostatnich pięciu lat nie prowadził własnej firmy. Działalność nierejestrowaną możemy prowadzić dopóki uzyskany przez nas miesięczny przychód nie przekroczy połowy minimalnego wynagrodzenia. Aktualnie jest to 1505 złotych. Wyobraźmy sobie sytuację, w której pan Jan naprawia komputery.

Za swoje usługi w lutym zarobił 1200, w marcu 1000, a w kwietniu 1600 złotych. Oznacza to, że pan Jan w kwietniu będzie musiał zarejestrować swoją firmę. Po rejestracji firmy możemy skorzystać z ulgi na start. Przez pierwsze pół roku płacimy jedynie składkę zdrowotną, a przez kolejne dwa lata mały ZUS. Nierejestrowana działalność skierowana jest jedynie do osób, które chcą prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą. Spółki cywilne nie mogą skorzystać z tego rozwiązania.

Świetne miejsca na założenie działalności gospodarczej można też znaleźć w Kaliszu. Jeśli odwiedzisz nas na stronie https://www.kaliszonline.pl, znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz na temat Kalisza i regionu.