Cena za godzinę pracy

Cena za godzinę pracy

Techniką pozwalającą wycenić wydatki o określonej wysokości, które często pojawiają się w naszym życiu jest przeliczanie złotówek na godziny pracy, dzięki czemu jesteśmy bardziej świadomi wysiłku związanego z poniesieniem tego konkretnego wydatku.

Chociaż być może nigdy nie słyszałeś o tej technice, jest ona często używana szczególnie po to, aby móc ograniczyć impulsywne wydatki, które czasami wiążą się z kwotą, która nie jest w ogóle uzasadniona wartością zakupionego dobra.

Podam przykład: nie będzie tak samo myśleć, że 10-dniowa wycieczka, o której myślimy w lecie, kosztuje nas 6000 złotych, niż zdać sobie sprawę, że aby ją zrealizować, musimy poświęcić zarobki z 2 pełnych miesięcy pracy. Jak przypuszczam, zrozumiecie, drugi punkt widzenia jest o wiele bardziej szokujący dla ludzkiego mózgu, a także łatwiej będzie odrzucić niektóre zbędne wydatki.

Cena za godzinę pracy

Choć wiele osób jest już w stanie dokonać takich obliczeń dla ważniejszych liczb, biorąc za punkt odniesienia miesięczne wynagrodzenie, teoria mówi, że powinniśmy znać stawkę godzinową jaką pobieramy, aby móc finansować każdy wydatek, choćby najmniejszy, na godzinowe poświęcenie w naszej pracy.

Aby to zrobić, wystarczy podzielić miesięczne wynagrodzenie netto przez godziny, które poświęcamy na pracę, nie więcej i nie mniej. Istnieje nawet możliwość dodania do normalnego czasu pracy tych godzin, które choć faktycznie nie są pracą, są z nią związane, bo przecież są to godziny, które również „tracimy” na pracę (dojazdy, przerwy obiadowe itd.).

Na przykład, jeśli mamy pensję netto w wysokości 4000 złotych miesięcznie, a nasze poświęcenie z dojazdem do pracy (30 minut każdego dnia) i przerwą na lunch (półtorej godziny), wyniesie 10,5 godziny dziennie, zakładając standardowy miesiąc składający się z 22 dni roboczych, nasze wynagrodzenie netto za godzinę poświęconą na pracę wyniesie 18 złotych za godzinę. Jeśli nie liczyć czasu straconego na dojazdy i przerwy obiadowe, wyniosłoby to 14 złotych za godzinę.

Tak więc znając tę liczbę, będziemy mogli przekształcić każdy rutynowy wydatek w godziny pracy, tak abyśmy byli świadomi wysiłku, jaki musimy włożyć w ich poniesienie. Na przykład, kolacja w dobrej restauracji, która zawsze kosztuje około 150 złotych, będzie kosztowała cię trochę więcej niż 1 dzień pracy. Czy to wydaje się wystarczające?
Czy nie wydaje się za dużo? Wtedy właśnie znalazłeś wydatek, który możesz wyciąć z miesięcznego budżetu.

W rzeczywistości każdy wydatek, który zajmuje ci więcej niż miesiąc pracy, powinien być rozpatrywany według tego kryterium, ponieważ czasami łatwiej jest nam z nich zrezygnować, jeśli pomyślimy o ilości wysiłku włożonego w zarobienie pieniędzy, które mamy zamiar wydać, unikając w ten sposób tych impulsywnych wydatków, które wyrządzają tyle szkód naszym osobistym finansom.

Atrakcyjne zarobki możesz uzyskać w pracy opiekuna osób starszych w opiece Niemcy: https://www.veritas-opieka.pl/oferty-pracy/