Jak założyć profil zaufany?

Jak założyć profil zaufany?

Załatwianie spraw urzędowych jest w dzisiejszych czasach mocno utrudnione. Wiele urzędów nie funkcjonuje jeszcze w takim trybie, jaki znamy sprzed pandemii koronawirusa. Na szczęście z pomocą przychodzi internet. Dzięki internetowi jesteśmy w stanie załatwić wiele spraw urzędowych bez konieczności osobistego kontaktu z urzędnikiem. Wszystko bez konieczności ruszania się z domu. Jak to jest możliwe? Odpowiedź w poniższym tekście.

Kluczem do możliwości załatwiania spraw urzędowych w internecie jest profil zaufany. Co to jest profil zaufany? Jest to jedna z metod, dzięki której możemy poświadczyć naszą tożsamość w internetowych systemach administracji państwowej i samorządowej. Popularność profilu zaufanego bierze się z prostoty tego systemu i łatwości w korzystaniu. Profil zaufany nie wymaga korzystania z żadnego specjalistycznego sprzętu i oprogramowania. Jest to podstawowa różnica w stosunku do znacznie droższego w użytkowaniu i bardziej skomplikowanego systemu, jakim jest podpis kwalifikowany. Do korzystania z profilu zaufanego wystarczy nasz telefon komórkowy. Nie musi być to nawet drogi smartfon. Wystarczy, żeby możliwe było na nim otrzymywanie wiadomości sms.

Co zrobić w przypadku hiperinflacji i deflacji?

Jak założyć profil zaufany? Najprostszym sposobem jest skorzystanie z tym celu z bankowości elektronicznej. Każdy z nas posiada konto osobiste. Zdecydowana większość użytkowników konta osobistego ma również dostęp do bankowości elektronicznej. Założenie profilu zaufanego jest możliwe po zalogowaniu się do naszej bankowości internetowej. W przypadku skorzystania z takiej opcji będziemy potwierdzać naszą tożsamość za pomocą numeru telefonu, który przypisany jest do bankowości elektronicznej. Takie czynności jak sprawdzenie rozliczenia pit w systemie e-Urząd Skarbowy czy też dostępnych skierowań na szczepienie na portalu pacjent.gov.pl będzie możliwe po zalogowaniu się do naszej bankowości internetowej.

Co jednak robić w przypadku, kiedy nie mamy dostępu do bankowości internetowej. Najprostszym rozwiązaniem jest sprawdzenie, czy taki dostęp do bankowości możemy szybko otrzymać. Dzięki temu możemy za pomocą jednego systemu ułatwić sobie zarówno sprawy urzędowe jak i finansowe. Istnieją też inne sposoby. Możemy skorzystać z e- dowodu osobistego, jeżeli taki posiadamy. Kolejnym sposobem jest rozmowa video z urzędnikiem, który potwierdzi naszą tożsamość i wystawi tymczasowy profil zaufany. Ostatecznością jest udanie się do stacjonarnego punktu, w którym założymy profil zaufany i otrzymamy odpowiednie dane do korzystania.

Podsumowując, profil zaufany jest dogodnym sposobem załatwiania spraw urzędowych. Dzięki niemu możemy uniknąć wielu wizyt w urzędzie. Ważne jest to, że korzystanie z profilu zaufanego jest darmowe i nie wymaga od nas inwestowania w żadne oprogramowanie czy inne urządzenia poza telefonem i komputerem. Dlatego warto zainteresować się założeniem profilu. Okaże się on nieocenioną pomocą w wielu sprawach urzędowych.