Kupowanie używanych rzeczy
Czy kiedykolwiek zastanawialiśmy się nad tym ile płacimy za odcięcie metki z ostatniej kupionej kurtki? Albo ile kosztuje zerwanie plastikowej folii z nowego smartfona? A może cena jazdy nowym samochodem z salonu? Jestem pewien, że w czasach kryzysu wielu z nas zadawało sobie te i inne podobne pytania, które w końcu uzasadniają zakup używanych produktów.
W połączeniu z kryzysem, który przedłuża się w czasie, konsumpcja rzeczy używanych została zaadaptowana w naszym społeczeństwie jako oszczędna alternatywa. Została ona wzmocniona przez wzrost zakupów online..
Sklepy internetowe – trampolina dla rynku rzeczy używanych
Może być wiele powodów, które skłaniają nas do wybierania produktów używanych, ale głównym powodem jest oszczędność:
Portal z rzeczami używanymi i z drugiej ręki
Dla 60% Polaków zwiększona odsprzedaż przedmiotów, elektroniki i odzieży wynika z przyczyn ekonomicznych.
Nasze źródło wskazuje również na upadek handlu tradycyjnego w obliczu rozwoju handlu elektronicznego: 38% badanych spędza mniej czasu na zakupach w sklepach tradycyjnych, podczas gdy 47% spędza więcej czasu na zakupach online.
Jeszcze nie tak dawno temu, aby sprzedać używany towar, zamieszczaliśmy ogłoszenia w gazetach poświęconych rynkowi wtórnemu. W tamtych czasach, aby kupić, trzeba było być uważnym i dobrze szukać w dniach, w których ukazywała się gazeta. Dzisiaj wszystko jest o wiele łatwiejsze i dostępne za pomocą kliknięcia myszką na komputerze lub za pomocą pstryknięcia palcami w telefonie komórkowym. W jednej chwili możesz filtrować według typu produktu, obejrzeć zdjęcia i pełne funkcje, porównać ceny i skontaktować się ze sprzedawcą.
Zaufanie do drugiej strony zostało osiągnięte dzięki systemom poleceń po zakupie, dzięki czemu profile użytkowników ze wskaźnikiem rekomendacji 100% lub zbliżonym do niego są niezwykle wiarygodne. Z drugiej strony, negatywna referencja oznacza natychmiastową utratę zaufania do sprzedawcy/kupującego i prawdopodobnie koniec jego profilu użytkownika. Podobnie, w tego typu operacji jest okres gwarancji ustalony przez prawo tak, że sprzedawca musi odpowiedzieć za sprzedany produkt w minimalnym okresie sześciu miesięcy, lub na okres uzgodniony z kupującym.
I czy zawsze będziemy oszczędzać na rzeczach używanych?
Oszczędności przy zakupie rzeczy z drugiej ręki wydają się niezaprzeczalne. Jednak, aby tak było, pomimo tego, że jest to dobro używane, powinno przynosić nam taką samą użyteczność jak dobro nowe.
Aby zmaksymalizować oszczędności, nie powinniśmy nigdy zakładać, że wybór towaru używanego oznacza gorszą jakość czy trwałość: jeśli kupimy używany pojazd, który nie działa jak nowy i w którym będziemy musieli stale wydawać pieniądze na naprawy, to oszczędności nie będą takie.